Trošku o mne a fotografovaní

Ako to bolo kedysi

Už odmalička ma fascinovala technika. V druhej triede základnej školy som sa prihlásil na modelársky krúžok, kde sme stavali modely rakiet a malých vetroňov. Ako štvrták som sa prihlásil aj do fotografického záujmového krúžku, kde som získaval základy fotografického cítenia a výroby fotografie z klasického filmu. Aj vďaka mojim rodičom, ktorí ma v týchto aktivitách aktívne podporovali, som si doma postavil vlastnú fotokomoru, kde som trávil veľa voľného času.

Postupom času som mal obdobia, keď som sa viac alebo menej venoval tomuto koníčku, no nikdy som s ním neprestal úplne. Avšak nástup digitálnych fotoaparátov krátko po roku 2000 ma natoľko fascinoval, že som investoval nemalé finančné prostriedky na nákup digitálneho fotoaparátu značky Olympus, teraz už so smiešnymi parametrami – rozlíšenie dva megapixely a pamäťová karta o kapacite vtedy neuveriteľných 128 megabajtov (teda 0,1 GB).

Prvá foto-svadba

Mojej prvej foto-svadby som sa zúčastnil ako fotograf a hosť v jednej osobe, keď sa vydávala moja sesternica. Fotografie z tejto svadby sa nejakým spôsobom dostali aj do značkového svadobného salóna Jadei v Dolnom Kubíne a to bol vlastne začiatok mojej profesionálnej fotografickej kariéry. Svoje podnikateľské aktivity som si rozšíril aj o fotografické služby a popri hlavnom zamestnaní som príležitostne nafotil nejakú svadbu. Celé dva roky však všetky zarobené peniaze zo svadieb putovali na nákup fototechniky a objektívov. Stavil som na značku Canon a jeho svetelné objektívy s červeným pásikom – ako symbol najvyššej kvality.

Moja nová práca

Za tento čas sa moja klientela natoľko rozšírila, že počas hlavnej svadobnej sezóny bolo pre mňa neúnosné chodiť do práce a naplno sa venovať aj fotografovaniu a taktiež rodine. Fungovalo to asi štýlom – osem hodín v práci, osem hodín pri počítači a pár hodín spánku, navyše sobota strávená na svadbe a v nedeľu som väčšinou dospával.

Vnútorne som cítil, že takto to dlhodobo fungovať nemôže a ja som stál pred rozhodnutím – buď normálne pracovať alebo robiť to čo ma baví. Ja som zvolil tú druhú možnosť a bolo to správne rozhodnutie.

Získal som prácu ktorá ma napĺňa, je mi zároveň koníčkom, je tvorivá, kreatívna, vždy určitým spôsobom iná. Niekedy to nebolo jednoduché, hlavne začiatky, keď sa človek učí na vlastných chybách a zakopnutiach, keď postupne zisťuje čo je správne a čo sa nehodí, keď prichádza na to ako robiť veci ešte lepšie a efektívnejšie ako predtým.

Prečo „Stratená obrúčka“?

V tomto slovnom spojení sa spája symbolika s originalitou.

Na jednej strane je to odlíšenie sa od davu a vôľa ísť vlastnou cestou. Internetových stránok so spojením „svadobný fotograf“ bolo a je dosť veľa a je pomerne ťažké zapamätať si ich. Keď však niekomu poviem, že „stratena-obrucka.sk bodka sk“ väčšinou si to ľudia zapamätajú hneď na prvýkrát.

Druhá strana je omnoho dôležitejšia. Symbolizuje význam spomienok na váš veľký deň, ktoré sú omnoho dôležitejšie ako to, že sa vám môže zapotrošiť obrúčka. Je to len vec. Časom sa obderie, obšúcha a ak sa stratí, môžete si kúpiť novú. Ak sa však časom stratia spomienky, je ho omnoho horšie. A verte mi, z vlastnej skúsenosti viem, o čom vravím. Ak máte spomienky dobre uchované, pretrvávajú živé neustále. A preto ten slogan:
„Obrúčka sa stratiť môže. Spomienky ostanú naveky.“

 

 Ciele a vízie

Už na začiatku som si stanovil cieľ, že budem stavať na kvalite a to sa mi, myslím, aj darí. Po krátkej dobe som si vytvoril svoj vlastný štýl realizácie a vyjadrenia svadobnej fotografie, ktorá by mala byť čistá, žiarivá, veselá, úsmevná, občas dynamická, no nesmie v nej chýbať čaro svadobného dňa, emócie lásky a romantiky.

Každý človek je iný, každý má iné vnútorné cítenie a vnímanie, preto štýl realizácie fotografovania každej svadby konzultujem a prispôsobujem vašim požiadavkám a charakterovým vlastnostiam tak, aby svadobná fotografia bola blízka práve pre vás a znamenala niečo osobné. Preto súčasťou každého svadobného dňa ktorý fotografujem je aj osobné stretnutie a rozhovory o tom, ako by mala vaša svadobná fotografia vyzerať, ktorým smerom sa budeme pri jej realizácii uberať, alebo aké fotografické témy či rekvizity by sme si mohli zvoliť s ohľadom na vašu prácu, koníčky, osobné záujmy alebo rodinné tradície.

Preto, už teraz sa teším na osobné stretnutie s vami, nové spoločné tvorivé nápady a ich realizáciu.

Pozývam vás, aby ste si prehliadli ukážky z mojich prác a pozreli sa, čo o mne napísali moji klienti.

Váš fotograf Jozef Staš