Fototechnika a digitálna fotokomora.

 Fototechnika

Prečo som stavil na značku Canon? Bolo to asi v roku 2008, keď som si kupoval svoju prvú digitálnu zrkadlovku a nemal som s tým veľa skúseností. Asi to, že môj bratranec, ktorý žije v zahraničí vlastnil tiež zrkadlovku, ešte na kinofilm, z tejto značky. Pravdu povediac, veľmi som sa s tým nezamýšľal ani netrápi. Bol som šťastný, že som majiteľom takej mašinky. Veď doposiaľ som mal digitálnu polozrkadlovku Olympus UZ 2100 L, na ktorú mám tiež veľmi pekné spomienky a dala mi dobré základy pre prácu s digitálom.
Po prvých skúsenostiach a sklamaniach z výsledkov so setovým objektívom z Canonu som už tušil, že nastáva dlhá cesta investícií, ak sa fotografii chcem venovať aktívnejšie. Už na začiatku som stavil na objektívy pre plnoformátové stroje a najvyššej L-kovej triede. Radšej pomalšie investície, ale dlhodobé, bez potreby ďalších predajov a nákupov. Mnohé objektívy ma sprevádzajú už dlhé roky bez potreby opráv, či servisu. Len občas pretriem prach na optike a a všetko pracuje ako hodinky.
Môj prvý Canon 400 už dávno nemám, ale prednedávnom som sa s ním stretol, doteraz slúži jeho majiteľovi. Príjemné stretnutie. Odvety som už vymenil niekoľko modelov, vždy o kúsok novší typ. Technika neuveriteľne napreduje. V začiatkoch som sa bez blesku v kostole nezaobišiel, dnešné profesionálne stroje to už vo vysokej miere umožňujú a to dáva fotografiám aj ten pravý autentický rozmer s prirodzeným svetlom.

Postupne som si vybudoval celú zbierku objektívov, kde majú zastúpenie ohniskové vzdialenosti od 16 do 200mm, nechýba rybie oko, ani L-kový makroobjektív. Pri ich výbere som vždy bral dôraz na ich svetelnosť, keďže tá je pre svadobné fotografa nesmierne dôležitá.

Vo výbave nechýbajú diaľkovo riadené externé blesky s mnohými funkciami a spolu s riadiacou jednotkou umožňujú vsadiť do fotografie nový svetelný rozmer.

Digitálna fotokomora

Nafotenie svadobného dňa je iba jednou časťou celej etapy vytvorenia hotového príbehu na fotografii. Tak ako sa v minulosti vyvolával film v tmavej fotokomore, tak aj dnes, aby boli obrázky blízke dokonalosti, vyvolávajú sa v digitálnej fotokomore.

Aby sme si rozumeli – digitálnou fotokomorou myslím počítačové pracovisko s programom pre úpravy fotografií. Aby boli fotografie čo najlepšie, zaznamenávam ich do tzv. RAW formátu. Sú to vlastne zaznamenané dáta priamo zo snímača fotoaparátu a tam mám nad fotografiou omnoho vačšiu kontrolu, ako aj možnosti jej úpravy.

Fotografie vyvolávam v špecializovaných programoch určených na úpravu fotografií a ich umiestnenie do prehľadných katalógov. Tu môžem fotografii, podľa vášho želania, vdýchnuť fotografiám retro nádych, čierobiely, sépiový odtieň, či iné farebné nálady. Samozrejmosťou je retuš pleti, ak je to potrebné, či iné úpravy prostredia alebo kompozície.

Všetky tieto úpravy vytváram na výkonnej pracovnej stanici s 27″ uhlopriečkou obrazovky s brilatným zobrazením farieb. A tak neuniknú ani drobné detaily. Konečnou fázou je vytvorenie digitálnych obrázkov pre bežné použitie a ich export na DVD alebo flash disk.